facebook

Producenci

Nowe produkty

Promocje

Korzeń żywokostu 100g Zobacz większe

Korzeń żywokostu 100g

994

Nowy

176 Przedmioty

5,35 zł

Więcej informacji

Żywokost lekarski pochodzi z Europy. Rośnie również w krajach o klimacie umiarkowanym tj. w Zachodniej Azji, Ameryce Północnej oraz Australii. Korzenie żywokostu lekarskiego wykopuje się jesienią.Natomiast liście i kwitnące wierzchołki zbiera się latem. W swoim składzie zawiera alantoinę, klej roślinny, triterpenoidy, kwasy fenolowe, asparaginę, alkaloidy oraz garbniki.

Żywokost lekarski znalazł zastosowanie w medycynie ludowej w postaci papki -jako specyfik na gojenie się ran. Zioło to jest także używane wewnętrznie w formie herbatki ziołowej lub zmiksowanego ekstraktu ziołowego (tzw. zielonego napoju). Wspomaga leczenie wrzodów żołądka a także oczyszcza krew. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu ran, skaleczeń, poparzeń, problemów z układem oddechowym, a także w leczeniu wrzodów jelit, żołądka, wątroby i woreczka żółciowego. Sądzi się również, choć błędnie, że żywokost lekarski ułatwia gojenie się złamanych kości. Ta zaleta bez wątpliwości pochodzi z niezrozumienia jednego z fundamentalnych nazw rośliny – ang. knitbone, czyli zrastać kości. Żywokostu lekarskiego używano już dawno do zmniejszenia opuchnięcia i zapalenia wokół złamanej kości, ale nie do wyleczenia i zrośnięcia się samej kości.
Wszystkie cechy lecznicze żywokostu lekarskiego są podyktowane obecnością alantoiny. Alantoina bowiem jest środkiem, który wzmaga rozrost tkanek. W składzie chemicznym żywokostu lekarskiego odnajdziemy także spore ilości garbników i kleju roślinnego. Partie podziemne zioła zawierają od 0. 6 do 0. 7% alantoiny oraz 4 do 6. 5% garbników.

Pomimo tego, że żywokost lekarski jest, można powiedzieć, jednym z najbardziej popularnych ziół sprzedawanych na kontynencie amerykańskim to sądzi sie, że stosowanie żywokostu lekarskiego wewnętrznie jest wyraźnie niebezpieczne dla zdrowia. Odnotowano bowiem, że każde gatunki tego zioła zawierają toksyczne dla wątroby alkaloidy- pochodne pirolizydyny. Dowiedziono, że korzeń żywokostu lekarskiego zawiera około 10 razy więcej tych alkaloidow niż liście. Do tej pory trwają badania naukowe nad składem chemicznym żywokostu lekarskiego.

Żywokost lekarski wykorzystuje się jako środek pierwszej pomocy. Podczas zastosowania na skórę, alantoina przenika w głąb tkanek, a więc gdy zioło zastosujemy na złamaną kość, może wspomóc proces gojenia się oraz zamknięcia się kości. Stosowanie świeżego zioła na rany, wrzody, owrzodzenia szybko zasklepia uszkodzoną skórę, i nie dopuszcza do zakażenia, a to z kolei dzięki zawartości klejów roślinnych. Kiedy rana jest tylko i wyłącznie powierzchowna, żywokost lekarski potrafi zagoić skórę i nie zostanie na niej nawet blizna.

Opatrunek z papki lub maść wykonana z żywokostu lekarskiego może być używana na stłuczenia, skręcenia,zwichnięcia, skazę moczanową, artretyzm, żylaki, krwawiące hemoroidy, zapalenie żyły, opuchnięcia oraz poparzenia, wrzody. Odwar z korzenia żywokostu lekarskiego lub napar z jego liści doskonale nadaje się na płukanki dla zbolałych oczu, jak również jako specyfik do przemywania skóry z problemami jak np.: egzema, łuszczyca trądzik czy czyraki.


Surowcem leczniczym są częsci nadziemne i korzenie.

ZASTOSOWANIE

Przez wieki żywokost lekarski wykorzystywany był w leczeniu wrzodów żołądka, zespołu jelita wrażliwego a także w chorobach układu oddechowego (np. zapalenie oskrzeli).
Cechy żywokostu lekarskiego wykorzystywano w celu przyspieszenia regeneracji naskórka, w leczeniu stłuczeń, pęknięć, siniaków a także złamań kości. Żywokost lekarski „rozkręca” więzadła oraz kości dzięki czemu dochodzi do szybszego ich łączenia. Kompres wykonany z liści żywokostu lekarskiego użyty natychmiast na skręconą kostkę potrafi w dużym stopniu zredukować ból. Połączenie garbników oraz kleju roślinnegoOryginalne połączenie w roślinie kleju roślinnego i garbników z powodzeniem łagodzi zadrapania i siniaki.

Olejek z żywokostu lekarskiego a także maść znalazły zastosowanie w leczeniu trądziku, łuszczycy i czyraków., jak również w zamiarze przyniesienia ulgi w czasie łuszczycy. Żywokost lekarski jest również cenionym środkiem leczniczym w przypadku blizn.

Producent:

Mirosław Angielczyk Dary Natury

Koryciny 73

17-315 Grodzisk

Opinie

Napisz opinię

Korzeń żywokostu 100g

Korzeń żywokostu 100g

Korzeń żywokostu zioło posiadające wiele pozytywnych właściwości wykorzystywane przede wszystkim w medycynie naturalnej.

Napisz opinię

Produkty powiązane

30 Produkty z tej samej kategorii: